Ich habe mir auf promobil.de einen Ratgeber über winterfeste Campingbusse durchgelesen und dabei einiges gelernt, was ich beim Ausbau meines eigenen Vans unbedingt beachten sollte. Denn bei Minusgraden zeigt sich schnell, was an einem Campingbus wirklich zählt.
Der wichtigste Punkt ist die Isolierung: Ein winterfester Bus ist rundum gedämmt, und gerade Fenster, Hecktüren und das Fahrerhaus sind die Stellen, wo am meisten Wärme verloren geht. Da können Thermomatten richtig viel bringen. Dazu kommt eine zentrale Warmwasserheizung wie die Alde Compact 3020 oder 4000, die die Wärme gleichmäßig über Konvektoren oder Heizschlangen verteilt - im besten Fall sogar im Fußboden.
Was ich vorher völlig unterschätzt hatte: die Wassertanks. Frisch- und Abwassertank müssen isoliert und beheizt sein, sonst ist die Bordtechnik bei Frost schnell lahmgelegt. Erst dann kann man im Winter wirklich durchgehend autark stehen.
Der Artikel stellt auch gleich eine Auswahl winterfester Campingbusse vor. Für mich als Ausbauer ist das eine super Checkliste: dicke Dämmung, Warmwasserheizung, beheizte Tanks - dann steht dem Winterurlaub im Van nichts mehr im Weg.
Quelle: promobil
Uno dei grandi dilemmi dei van compatti è il bagno: o ci rinunci, o ti mangia mezzo spazio. Per questo mi ha incuriosito l'arrivo in Italia di Furgok, un allestitore di fascia alta con sede in Navarra, nel nord della Spagna, portato da noi da Autoroen, il rivenditore trentino di Borgo Anaunia.
Il cuore del progetto si chiama Dynamic Space. Il bagno c'è, ma quando non serve non occupa spazio: dietro la dinette, in un finto armadio poco profondo, si nascondono un lavabo pieghevole in resina minerale e, sotto, un piatto doccia che si abbassa all'occorrenza. La porta che copre tutto si sdoppia e può chiudere la zona giorno. Dal lato opposto, sotto il frigo a compressore, un meccanismo elettromeccanico fa uscire il piano con la toilette a secco, senza cassetta, con sacchetti usa e getta.
Anche dietro si ragiona a open space: il letto matrimoniale posteriore sale fino al soffitto e libera sotto di sé un vano per l'attrezzatura o per sedersi a cambiarsi. Sotto la rete è agganciato un secondo supporto per un altro matrimoniale, quindi quattro posti letto sempre disponibili. Sul compatto Xpace 540 Trio, su Ducato da 5,40 m, si riesce persino a caricare una moto vera, che però all'arrivo va scaricata per usare il camper.
Le basi sono Fiat Ducato da 5,40 o 6 m, oppure MAN TGE e Mercedes Sprinter, anche a trazione integrale. Le piante: Xpace 540 e 600 con semidinette e letto posteriore trasversale, e Family 600+ su Ducato a tetto alto, con quinto posto viaggio e letto basculante sopra la dinette. Tra le dotazioni: piano cucina in resina minerale, finestre scorrevoli originali del Ducato, riscaldamento a gasolio, boiler elettrico, induzione a richiesta con batteria al litio e inverter, mobili in multistrato di pioppo da 1,5 cm.
Il limite? Poco stivaggio tradizionale per vestiti e biancheria, anche se lo spazio per borse e cassette non manca. I prezzi sono da fascia alta, in linea con i concorrenti top: è un mezzo pensato per il camperista esperto che sa cosa gli serve davvero. Info:
https://www.autoroen.it
Fonte: Vita in Camper
Apabila merancang sistem elektrik van atau motorhome, soalan tentang berapa lama bateri sokongan akan bertahan hampir timbul serta-merta. MotorhomeFun mempunyai panduan yang jelas mengenainya, dan jawapan yang jujur ialah ia bergantung pada tiga perkara: kapasiti bateri, penggunaan harian dan input solar.
Dari segi kapasiti, jenis bateri sangat penting. Bateri asid-plumbum tidak wajar dinyahcas di bawah lebih kurang 50 peratus, jadi bateri 100Ah hanya memberi lebih kurang 50Ah, iaitu kira-kira 600Wh pada 12V. Bateri litium LiFePO4 100Ah boleh digunakan sehingga kira-kira 90 peratus, hampir 1,080Wh, dan beratnya jauh lebih ringan.
Penggunaan ialah separuh lagi persamaan. Peti sejuk jenis pemampat menarik kira-kira 45W tetapi berfungsi secara berkitar, dengan purata kira-kira 450Wh dalam tempoh 24 jam. Penggunaan sederhana untuk lampu LED, mengecas telefon, pam air dan peti sejuk biasanya berada pada 200 hingga 400Wh sehari, tetapi komputer riba, TV atau mesin CPAP menaikkan angka ini dengan ketara. Dengan 300Wh sehari dan tanpa pengecasan, litium boleh bertahan kira-kira 3.6 hari dan asid-plumbum kira-kira dua hari.
Solar mengubah gambaran itu. Dalam contoh UK dalam panduan, panel 200W yang menerima kira-kira empat jam cahaya matahari yang baik pada musim panas menghasilkan kira-kira 800Wh, jadi bateri diisi semula secara perlahan. Pada musim sejuk, panel yang sama mungkin hanya menghasilkan 200 hingga 300Wh pada hari yang agak baik, yang paling baik pun sekadar seimbang, dan hari mendung membawa defisit.
Artikel itu turut menyatakan bahawa pengering rambut 1,500 hingga 2,000W akan mengosongkan bateri off-grid asas dalam beberapa minit, jadi cerek perjalanan 12V atau dapur gas ialah pilihan yang lebih bijak. Saya suka betapa praktikalnya angka-angka ini bagi sesiapa yang sedang menentukan saiz pemasangan.
Sumber: MotorhomeFun
Menukar van elektrik kepada kereta kelah tidak lagi kedengaran seperti fiksyen sains. EspacioFurgo menerbitkan pada bulan Jun satu senarai pilihan model yang boleh ditukar kepada kereta kelah boleh dicas dengan palam, dan angkanya memang mengundang pemikiran.
Menurut artikel itu, jarak sebenar melebihi 300 km pada beberapa model, V2L membolehkan peti sejuk dan dapur aruhan dikuasakan daripada bateri, dan label CERO memudahkan kemasukan ke zon pelepasan rendah; penukaran kepada kereta kelah tidak mengubah perkara tersebut. Mereka mengesyorkan supaya 20 hingga 25 % daripada jarak WLTP ditolak apabila digunakan sebagai kereta kelah, serta memerhatikan muatan berguna kerana perabot boleh menambah 300 hingga 500 kg.
Di puncak kedudukan ialah Volkswagen ID. Buzz (dari 64,000 euro, 79 kWh boleh guna, kira-kira 450 km WLTP), diikuti Ford E-Transit Custom (52,000 euro, 74 kWh, kira-kira 320 km, muatan hampir 1,000 kg dan bumbung boleh angkat dari kilang), Mercedes eVito Tourer (58,000 euro, 90 kWh) dan Maxus eDeliver 7 (45,000 euro, V2L standard, paling mampu milik dalam kelas van sederhana). Model berkembar Peugeot e-Expert, Citroën ë-Jumpy, Opel Vivaro Electric dan Toyota Proace Electric kira-kira 330 km, manakala Renault Trafic E-Tech dengan 52 kWh sesuai untuk kegunaan bandar atau hujung minggu.
Satu contoh berguna: van yang dinilai 330 km akan mampu sekitar 240 hingga 260 km dengan bagasi dan dua orang. Perlu diingat bahawa data V2L dalam artikel itu tidak sepenuhnya konsisten antara helaian spesifikasi dan bahagian soalan lazim, jadi eloklah disemak sebelum membuat keputusan.
Sumber: EspacioFurgo
Semasa meneliti teknologi baharu untuk motorhome, perhatian saya tertumpu pada BOS battery X, bateri litium baharu untuk motorhome dan karavan. Pengeluarnya ialah BOS Balance of Storage Systems AG dari selatan Jerman, yang mendakwa telah membekalkan Hymer secara pengeluaran bersiri selama lapan tahun.
Keistimewaannya terletak pada sel. Daripada sel prismatik atau sel poci, BOS menggunakan sel silinder LiFePO4. Menurut pengeluar, sel ini stabil dari segi mekanikal, tahan getaran, dan mengekalkan bentuknya di bawah beban tinggi serta sepanjang proses penuaan. Haba juga dikatakan dapat disingkirkan dengan baik, yang penting untuk bilangan kitaran dan jangka hayat.
Bagi sesiapa yang mengembara pada musim sejuk, ciri pengecasan dalam cuaca beku ialah bahagian yang paling menarik. Sebelum mengecas dalam suhu sejuk, sel dipanaskan melalui sentuhan kimpalan sehingga ke teras. Ini dijangka berfungsi lebih sekata berbanding bateri yang dipanaskan dari luar sahaja. Terdapat juga mod pemanasan pintar: kuasa pemanasan melaras mengikut arus pengecasan yang ada, supaya bateri tidak menggunakan simpanannya sendiri secara sia-sia apabila hasil solar rendah.
Dari segi keselamatan, penderia suhu pada terminal positif dan negatif dapat mengesan haba luar biasa pada sambungan dan mematikan bateri tepat pada masanya. Ia juga dilindungi daripada arus berlebihan, litar pintas, nyahcas dalam, dan kekutuban terbalik, serta mempunyai perumah kalis api dengan penarafan IP67. Pembangunan dan pengeluarannya dijalankan di Jerman.
Artikel ini tidak menyatakan kapasiti atau harga, dan kebanyakan dakwaannya datang daripada pengeluar, jadi ia perlu disahkan melalui penggunaan harian. Walau bagaimanapun, pendekatan memanaskan teras menarik bagi sesiapa yang ingin membina van yang sesuai untuk musim sejuk.
Sumber: Reisemobil International
Hidup di jalan memang mengagumkan, tetapi bilnya nyata. Panduan kos operasi MotorhomeFun untuk 2026, yang dikemas kini kali terakhir pada Julai 2026, tidak memberikan satu nombor ajaib sebaliknya dua penanda aras. Van yang digunakan sederhana, disimpan di rumah, tanpa pinjaman dan bergerak kira-kira 5,000 batu setahun di tapak yang murah, berjumlah lebih kurang 3,000 hingga 4,000 paun setahun. Van yang digunakan dengan kerap, dibiayai, disimpan di luar dan dibawa ke perjalanan besar di Eropah boleh mencecah 14,000 hingga 18,000 paun.
Kos tetap motorhome UK kelas pertengahan disenaraikan satu persatu: insurans 400 hingga 900 paun, cukai jalan 177 paun untuk van melebihi 3,500 kg, MOT kira-kira 55, servis bahagian kediaman 150 hingga 350, perlindungan kerosakan jalan 80 hingga 200 dan storan 500 hingga 1,500 jika tidak dapat disimpan di rumah. Penggunaan minyak biasanya 18 hingga 30 MPG, dengan coachbuilt padat di atas Fiat Ducato pada 26 hingga 30 dan kelas A besar pada 18 hingga 22.
Di jalan, perbezaannya sangat besar. Tapak komersial dengan sambungan penuh pada musim puncak berharga kira-kira 35 hingga 100 paun atau lebih semalam, Certificated Location kira-kira 10 hingga 20, manakala perkhemahan liar dan banyak aire adalah percuma. Gas menambah kira-kira 1 hingga 3 paun semalam.
Kos yang selalu dilupakan juga wajar diberi perhatian: menyisihkan 1 hingga 2 peratus nilai van setiap tahun untuk pembaikan, feri pergi-balik Dover ke Calais pada 150 hingga 350 paun dan tol Perancis yang menambah 60 hingga 120 paun seminggu. Penulis mencadangkan agar memberi tumpuan kepada kos semalaman di luar, dan pada pendapat saya itu cara yang jauh lebih jujur untuk membandingkan gaya hidup ini dengan cuti biasa.
Sumber: MotorhomeFun
Panduan L'Itinéraire, yang dikemas kini pada akhir Mac 2026, ialah titik permulaan yang baik bagi sesiapa yang bermimpi mengubah van sendiri. Ia menekankan satu perkara yang saya suka: memikirkan pematuhan sejak peringkat reka bentuk.
Untuk kenderaan asas, ia membandingkan Renault Master (banyak yang terpakai), Fiat Ducato dan saudaranya Boxer serta Jumper (paling mudah diubah suai), dan Mercedes Sprinter (selesa tetapi lebih mahal). Kompromi yang paling biasa ialah L2H2, dan dengan GVW 3.5 tan anda masih boleh memandu dengan lesen kategori B. Untuk pembelian, sediakan bajet 12,000 hingga 25,000 euro bagi van berusia 8 hingga 12 tahun, dan 25,000 hingga 45,000 euro bagi van di bawah 6 tahun.
Kos pengubahsuaian, tidak termasuk van itu sendiri, ialah 3,000 hingga 12,000 euro jika dibuat sendiri dan 15,000 hingga 35,000 euro dengan profesional. Untuk elektrik, artikel ini mengandaikan penggunaan 50 hingga 90 Ah sehari bagi gaya hidup berjimat, menyasarkan kapasiti boleh guna 150 hingga 200 Ah untuk dua hari berdikari, dan mencadangkan bateri LiFePO4, cas daripada alternator serta kira-kira 200 W panel solar sebagai permulaan yang baik. Untuk air, sediakan 50 hingga 100 liter air bersih bagi seorang atau dua orang; dengan penggunaan 8 hingga 12 liter sehari bagi setiap orang, tangki 60 liter cukup untuk dua orang selama 2 hingga 3 hari.
Kelulusan VASP diperoleh melalui pemeriksaan kenderaan secara individu (réception à titre isolé) di DREAL. Halangan yang kerap berlaku ialah pemasangan gas yang tidak mematuhi piawaian, elektrik tanpa perlindungan yang sewajarnya dan perabot yang tidak dipasang kukuh. Nasihat akhir: buat pelan berukuran, timbang peralatan, kemudian lakukan beberapa perjalanan ujian pendek. Ini ialah julat pasaran, bukan harga rasmi.
Sumber: L'Itinéraire
Di Caravan Salon Düsseldorf, Cubivan mempamerkan Camping System (CCS) mereka, dan idea ini wajar diteliti dengan lebih dekat. Sistem ini menukarkan van penghantaran L2H2 kepada kenderaan kem dengan unit belakang boleh lanjut dan bumbung pop-up berkulit keras.
Apabila dilipat, unit belakang berukuran kira-kira 1.05 m panjang, 1.20 m lebar dan 1.10 m tinggi, dan beratnya kira-kira 300 kg apabila dilengkapi sepenuhnya. Bumbung berkulit keras beserta rangkanya berat kira-kira 130 kg, jadi jumlahnya kira-kira 430 kg. Apabila unit dibuka, anda boleh berdiri tegak di dalamnya (kira-kira 1.90 m). Terdapat dapur dengan dapur gas atau elektrik, tangki air bersih 25 liter dan bilik mandi 90 x 95 sm. Tandas juga terdapat dalam modul, jadi bahagian dalam van tidak memerlukan bilik air sendiri. Bumbung pop-up menyediakan ruang tidur 200 x 200 sm.
Kelebihan terbaik konsep ini ialah unit belakang boleh ditanggalkan selepas perjalanan manakala bumbung kekal di atas kenderaan. Selepas itu, van kembali menjadi van biasa.
Mengikut New Atlas, jumlah harga anggaran ialah 22,000 hingga 25,000 euro, dengan 16,000 hingga 17,000 euro untuk modul bawah dan 7,000 hingga 8,000 euro untuk bumbung. Pengeluar sendiri belum mengumumkan harga. Tempoh pesanan rasmi dijangka dibuka pada awal musim panas 2027. Tempahan boleh dibuat sekarang, tetapi jelas bukan pesanan. Prototaip berasaskan VW ID. Buzz masih menunggu pengesahan bumbung.
Sumber: Campersite.nl
Dalam pengubahsuaian dalaman kempervan, ruang hampir selalu menjadi sumber yang paling terhad, jadi berita tentang heatJET daripada Pundmann menarik perhatian saya. Unit ini mengendalikan air panas dan pemanasan udara dalam satu peranti, menggantikan dua peralatan berasingan. Ini menjimatkan ruang, memudahkan pemasangan dan mengurangkan kerja pemasangan.
Data utama daripada laporan: air panas sedia dalam lebih kurang 6 hingga 7 minit, dan sesuai untuk mandi selepas 15 hingga 20 minit. Tangki memuatkan 6 atau 9 liter bergantung pada varian. Ia berfungsi dengan 12 V atau 24 V, dan sesetengah varian juga dengan 230 V. Dimensinya 390 x 228 x 200 mm dan harga bermula pada 780 euro.
Air dalam tangki dicampur secara sekata supaya tidak terbentuk zon sejuk, justeru bekalan yang disimpan digunakan dengan cekap. Artikel itu menyenaraikan van, motorhome, bot dan projek offgrid sebagai kegunaannya.
Bagi saya, ini amat menarik untuk pengubahsuaian van kecil, yang tidak mempunyai ruang untuk dandang berasingan dan pemanas kedua. Prestasinya dalam penggunaan jangka panjang hanya akan jelas daripada laporan pengalaman sebenar, tetapi konsepnya munasabah.
Sumber: Reisemobil International
Berita untuk sesiapa yang memasang penyaman udara bumbung pada karavan atau motorhome mereka: Teleco kini turut menawarkan Steril-Air Pro, sistem penapisan udara bersepadu, sebagai pilihan pada empat lagi penyaman udara bumbung Telair, iaitu Silent 3 5900H, Silent 3 8100H, DualClima 8400H dan DualClima 12500H. Model baharu Ultra Comfort 9000M juga boleh ditempah dengan sistem ini. Sebelum ini, sistem ini hanya disediakan untuk siri Ultra Comfort, yang diperkenalkan pada 2025.
Sistem ini menggunakan LED UV-A dan fotokatalisis melalui elemen seramik yang disalut dengan titanium dioksida. Semasa udara kabin beredar melalui penyaman udara, cahaya UV-A mengaktifkan salutan itu. Menurut ujian makmal pengeluar, ini boleh mengurangkan bakteria, virus, sebatian organik meruap dan bau. Dalam satu ujian dengan SARS-CoV-2, muatan virus menurun 99.998 peratus selepas 30 minit. Campersite menegaskan dengan betul bahawa ini hanya terpakai dalam keadaan ujian dan tidak secara automatik memberi keputusan yang sama pada setiap karavan.
Buat masa ini, ia hanya pilihan semasa menempah unit baharu. Pengumuman itu tidak menyatakan sama ada unit Silent 3 atau DualClima sedia ada boleh diubah suai kemudian, dan belum ada apa-apa dinyatakan tentang model lain. Bagi sesiapa yang merancang pengubahsuaian sendiri dengan penyaman udara bumbung, ini butiran yang patut dipantau.
Sumber: Campersite.nl
Correio Braziliense telah menerbitkan laporan dengan angka yang membantu mereka yang bercita-cita tinggal di jalan raya supaya kekal berpijak di bumi nyata. Menurut artikel itu, kos akhir menukar van menjadi rumah mudah alih boleh berjulat dari R$40,000 hingga lebih R$400,000, bergantung pada model, kemasan dan sama ada ia didaftarkan secara sah.
Kenderaan asas yang paling dicari ialah Fiat Ducato, Renault Master, Peugeot Boxer dan Mercedes-Benz Sprinter. Van berusia lebih sepuluh tahun dijual antara R$25,000 dan R$60,000; model yang lebih baharu antara R$80,000 dan R$150,000. Laporan itu menekankan pemeriksaan mekanikal menyeluruh sebelum bermula, kerana masalah enjin atau suspensi boleh menggagalkan keseluruhan projek.
Dalam penukaran, versi asas dengan penebat, katil tetap, pertukangan mudah dan pendawaian mudah bermula sekitar R$15,000. Mereka yang mahukan kemandirian, dengan panel solar, bateri litium, penyongsang, peti sejuk 12V dan pemanas diesel, perlu menambah R$20,000 hingga R$50,000. Antara butirannya: penebat haba dan akustik R$2,000 hingga R$3,500; panel solar 200 W dengan bateri pegun R$3,000 hingga R$5,000; sistem elektrik lengkap R$2,500 hingga R$4,000. Pertukangan tempahan sering menggunakan kira-kira 30% bajet penukaran.
Perkara yang sering dilupakan ialah pengesahan undang-undang: kelulusan DETRAN, laporan pengubahsuaian daripada syarikat yang diiktiraf INMETRO dan pemeriksaan keselamatan kenderaan untuk mendapatkan CSV, jumlahnya R$2,500 hingga R$4,000. Memandu tanpa semua ini boleh membawa kepada denda, rampasan dan masalah insurans.
Akhirnya, laporan itu meletakkan projek ringkas dengan kenderaan lama pada R$40,000 hingga R$100,000, dan kemasan profesional pada R$150,000 hingga R$250,000. Saya dapati artikel ini berguna kerana ia menunjukkan bahawa kerja elektrik dan birokrasi sama beratnya dengan hiasan dalaman.
Sumber: Correio Braziliense
Berapa lama tangki air tawar boleh bertahan adalah antara soalan pertama apabila merancang pengubahsuaian van untuk tinggal di jalan raya. Majalah Vanlife Mag telah mengeluarkan kalkulator penggunaan air, dan angka rujukan dalam teks yang menyertainya wajar dibaca.
Menurut artikel itu, pengembara kem biasanya menggunakan 20 hingga 40 liter seorang sehari, berbanding 120 hingga 150 liter di rumah. Golongan minimalis cukup dengan kira-kira 15 liter, dan mereka yang tinggal dalam van sepenuh masa kadang-kadang hanya menggunakan 12 hingga 15 liter. Tangki 100 liter secara teorinya cukup untuk dua orang selama 2.5 hari, tetapi dalam praktiknya selalunya hanya dua hari.
Penyumbang terbesar ialah mandi. Lima minit di bawah pancuran biasa menggunakan 30 hingga 40 liter, pancuran kem jimat air 10 hingga 15 liter, dan pancuran marin yang air boleh ditutup sementara sambil menyabun hanya 8 hingga 10 liter. Untuk mencuci pinggan, sistem dua besen menggunakan 5 hingga 8 liter, berbanding 15 hingga 20 liter dengan air mengalir.
Artikel itu juga memberikan gambaran saiz tangki: 30 hingga 50 liter untuk kem kompak selama satu hingga dua hari, 80 hingga 100 liter untuk van selama tiga hingga empat hari, dan sehingga seminggu untuk motorhome yang lebih besar. Satu liter air beratnya satu kilogram, dan ini perlu diambil kira dalam perancangan muatan. Air tawar dalam tangki juga tidak sepatutnya dibiarkan lebih daripada kira-kira seminggu.
Sesetengah nilai dalam teks sedikit bercanggah antara satu sama lain, dan semuanya ialah anggaran. Akhirnya editor mengesyorkan agar pembaca mengukur penggunaan sendiri. Saya bersetuju dengan cadangan itu.
Sumber: Vanlife Mag